Mit tegyél térdprotézis műtét után?

Térdprotézis műtét után, mint általában minden más műtét után is nagyon fontos, hogy mielőbb megkezdjük a rendszeres mozgást. A kórházi ellátás során biztosan gyógytornász fog segíteni abban, hogy hogyan kell a műtött végtagunkat tornáztatni, hogyan kell a járáshoz a megfelelő segédeszközt használni.

De mi lesz, ha hazaengednek minket?

A tornát, mozgást nem szabad abbahagyni, szüneteltetni, mert keringésünk lelassul, az izmaink ellustulnak, és nehezebb lesz az ízület bemozgatása, elhúzódóbb lesz a felépülésünk, ami a szövődmények kialakulásához vezethet. Fontos az operáló orvos utasításainak betartása, és a szakszerű gyakorlatok végzése, hogy mielőbb fájdalommentes és teljes életet élhessünk, hiszen ez volt a cél, amikor rávettük magunkat a műtétre. Ne hagyjunk ki egyetlen napot se torna nélkül!

Hogyan tornáztassuk térdízületünket?

A gyógytornának az ízületi bemozgatás és izomerősítés mellett a keringésjavításban is fontos szerepe van. Ezért a műtét utáni időszakban, amíg dagad a végtag, a műtét következtében véraláfutásos, nehezen mozog, vénás keringésjavító gyakorlatokat kell végezni. Ezek a gyakorlatok az izom összehúzódás-elernyedés váltakozásával, az ízületek átmozgatásával gyorsítják a vérkeringést, csökkentik a duzzanatot, és a trombózis, embólia kialakulásának a veszélyét is. Ezt előzik meg a vérhigító készítmények szedése, és a rugalmas pólya (fásli) használata is.

Fontos, hogy nemcsak a műtött térdízületet, de az alatta és felette elhelyezkedő ízületeket, sőt az ép végtagunkat is a lehető legnagyobb mozgástartományba mozgassuk át.

Az izomerősítést fokozatosan kell bevezetni. Kezdetben tehermentesítve végezzük a gyakorlatokat, és figyeljünk arra, hogy a feladatok elvégzése ne okozzon fájdalmat. Erősítsük a comb elülső és hátulsó izomzatát, és a vádlit, hogy az izmok minél előbb visszanyerjék ízületet stabilizáló funkciójukat.

A megrövidült, feszes izmok nyújtása azért fontos, hogy ne alakuljanak ki mozgásbeszűkülések, valamint a már kialakultak oldódjanak, és így ne okozzon a jövőben járásproblémát, sántítást. A combhajlító izmok a hosszú ideje fennálló fájdalom miatt sokszor enyhe hajlított helyzetbe tartják a térdízületet, ezért ezekre különös figyelmet kell fordítani a nyújtás során.

Járáskor fontos, hogy állapotunkhoz a legmegfelelőbb segédeszközt válasszuk, és használjuk, hogy mielőbb visszaállítsuk helyes járásmintát, és a sántítást leépíthessük.

Ezeknek a gyakorlatoknak, tornáknak a betanulásához kérjünk gyógytornász segítséget, hogy a helyes  kivitelezéssel mielőbb fájdalommentesen élhessünk mindennapjainkat, és ennek minősége a sokszor sok éven át tartó kínlódás után jelentős mértékben javuljon.

Ha térdprotézis műtéted után szakszerű gyógytornára van szükséged, keress elérhetőségeim egyikén!